Ποδόσφαιρο

Στον τελικό της Ευρώπης στο UEFA, η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού: Νίκησε 3-1 στα πέναλτι τη Ναντ

Μια ημέρα μετά από την πρόκριση της ανδρικής ομάδας του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Conference League οι Νέοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League και έγραψαν ιστορία στη Νιόν.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στον 1ο ημιτελικό με 3-1 στα πέναλτι (0-0 στα 90′) της Ναντ και θα παίξει την Δευτέρα (19:00) στο τελικό για το τρόπαιο με την Μίλαν.

Η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη κερδίζει για 3η φορά φέτος στα πέναλτι αφού είχε αποκλείσει την Ίντερ και την Λανς! Το Youth League είναι επίσημη διοργάνωση της UEFA και είναι το Τσάμπιονς Λιγκ των Νέων.

Αυτός είναι ο πρώτος ευρωπαϊκός τελικός στην ποδοσφαιρική ιστορία του Ολυμπιακού.

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά πιεστικός και να έχει την πρώτη του σημαντική στιγμή μόλις στο 1ο λεπτό, όταν μετά από πίεση στην μπάλα αποδέκτης έγινε ο Μουζακίτης, όμως το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια η Ναντ ανέβασε ρυθμό και κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργήσει ευκαιρίες με σημαντικότερη εκείνη του Μαφουμπί στο 15′, όπου η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 34′ ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει στο σκορ, όταν ο Χ. Κωστούλας πήρε την κόντρα «εκτέλεσε» με το αριστερό, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν με τον Χ. Κωστούλα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR για χέρι και έτσι έμεινε το 0-0 στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και ξεκίνησε πιο δυνατά η Ναντ, έχοντας και ευκαιρία με τον Γκιρασί, ο Ολυμπιακός έδειχνε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

Στο 68′ ο Μουζακίτης επιχείρησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να σκοράρει, αλλά ο τερματοφύλακας της Ναντ έδιωξε αρχικά και στη συνέχεια ο Παπακανέλλος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μία καλή στιγμή στο 84′, όταν ο Μουζακίτης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Πρεκατέ όμως εκείνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με γυριστό πλασέ,

ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μουζακίτης εκτέλεσε ακόμα ένα στημένο με την μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν με «βαθιές» μπαλιές, όμως οι άμυνες λειτούργησαν σωστά κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα να οδηγηθεί το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Στα πέναλτι ο Ολυμπιακός φάνηκε να είναι πιο έτοιμος και σε μία διαδικασία την οποία είχαν ζήσει άλλες δύο φορές σε προηγούμενα ματς, στην πορεία τους προς τον τελικό του UEFA Youth League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προκριθεί στα πέναλτι τόσο απέναντι στην Ίντερ, όσο όμως και με τη Λανς, δύο ματς τα οποία έγιναν στο «Γ. Καραϊσκάκης» και οι Πειραιώτες μπόρεσαν να περάσουν

τα εμπόδια αυτά για να βρεθούν στο Final Four της Νιόν και πλέον στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του άλλου ημιτελικού Μίλαν-Πόρτο.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Μαυρογενίδης): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές (90+2΄ Τανούλης), Κουτσογούλας (79΄ Λιατσικούρας), Αλαφάκης, Μουζακίτης, Μπάκουλας, Παπακανέλλος, Πνευμονίδης (61΄ Δάμα), Μπ. Κωστούλας

ΝΑΝΤ (Στεφάν Μορό): Μαμπόν, Ακαπαντί, Μουαμπά, Ντιγκάρ, Γκοτιέ (69΄ Κουμούς), Ασουμανί (82΄ Λε Του), Γκόμες, Λε Ρου, Γκιρασί (77΄ Τουρέ), Μαφουμπί, Νζιτά (69΄ Σοβέν)

Μαυρογενίδης: Θα θυμόμαστε για πάντα αυτή την ημέρα

Μετά τον αγώνα ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Μαυρογενίδης, που αντικατέστησε τον τιμωρημένο Σωτήρη Συλαϊδόπουλο (επιστρέφει την Δευτέρα) είπε στο Cosmote TV:

«Θα τη θυμόμαστε αυτή τη μέρα για μία ζωή, αλλά το θέμα είναι ότι αυτές τις εικόνες, τις παραστάσεις που δημιουργούν τα παιδιά, αυτοί θα τις θυμούνται για μια ζωή.

Είναι δύο υπέροχες μέρες για τον Ολυμπιακό, η πρώτη ομάδα χθες και τα παιδιά σήμερα έχουν καταφέρει κάτι ανεπανάληπτο.

Όλη η διαδρομή για μας είναι τόσο διδακτική, μεγαλώνει τόσο τα παιδιά σ’ αυτή τη διαδικασία εκπαίδευσης. Βέβαια, όσο μπορούμε πρέπει να είμαστε ταπεινοί, γιατί έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι, τον τελικό του Youth League. Ποιος θα το φανταζόταν πριν από τόσα χρόνια. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι κι αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για όσες θυσίες έχουν κάνει μέχρι τώρα, στο staff της Κ19, στον Κ. Συλαϊδόπουλο, φυσικά στον πρόεδρο.

Θέλω να πιστεύω ότι σήμερα νιώθει πάρα πολύ περήφανος για όλα αυτά που έχει επενδύσει και νομίζω όλος αυτός ο χρόνος, όλη αυτή η δουλειά τόσα χρόνια έχει πιάσει τόπο».