Μπάσκετ

Μπάγερν-Μπασκόνια 112-109: Επιβλήθηκαν μέσω της παράτασης των Βάσκων οι Βαυαροί!

Η Μπάγερν πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στη Μπασκόνια, στην παράταση, με 112-109 με τον Ιμπάκα να έχει 21 πόντους και τον Μπαμπ να… υπογράφει την νίκη της ομάδας του.

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Μπάγερν μέσα στο Μόναχο επί της Μπασκόνια, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να επικρατεί με 112-109 στην παράταση. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ιμπάκα με 21 πόντους, ενώ ο Μπαμπ ήταν ο παίκτης που… σφράγισε την νίκη για την ομάδα του με τρίποντο 16 δεύτερα πριν το τέλος της παράτσασης. Από πλευράς Μπασκόνια ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν συγκλονιστικός έχοντας 27 πόντους με 7/12 τρίποντα, ενώ ο ΜακΙντάιρ είχε 20 πόντους και 15 ασίστ, όντας ο παίκτης που με δικό του τρίποντο (4/4) έστειλε το ματς στην παράταση.

Με πολύ αμφίρροπο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι στο Μόναχο, με τη Μπάγερν και τη Μπασκόνια να μπαίνουν δυνατά και να βάζουν την άμυνα σε… δεύτερη μοίρα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κάνει το 11-9 με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Ίδιο και απαράλλαχτο το σκηνικό και στη συνέχεια της πρώτης περιόδου, με τους Γερμανούς να στηρίζουν πολλά στο επιθετικό παιχνίδι του Ιμπάκα, τη στιγμή που για τους Ισπανούς επιθετικά ξεχώρισαν οι Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς, με την πρώτη περίοδο να «κλείνει» στο 25-29, έπειτα από ένα προσωπικό μίνι ξέσπασμα του Χάρις.

Η Μπάγερν τον έλεγχο, η Μπασκόνια από κοντά

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Γερμανοί μπήκαν πολύ καλά στο ματς και με τους Ράντοντσιτς και Ομπστ κατάφεραν να πάρουν διαφορά 13 πόντων, 38-25, δείχνοντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Στο 15΄όμως ο Τσίμα Μονέκε μείωσε σε 40-32 με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να βγάζουν ενέργεια στο παιχνίδι τους. Ο Ιμπάκα με 14 πόντους «οδήγησε» την ομάδα του στο 47-37, αλλά ο ΜακΙντάιρ μαζί με τον Μονέκε είχαν πιάσει… δουλειά. Στα τελευταία 4 λεπτά το 47-37 έγινε 56-52 με τρίποντο του ΜακΙντάιρ στο τέλος του ημιχρόνου.

Τρελό σόου από τον Χάουαρντ και η Μπασκόνια επέστρεψε

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο δίποντο, 56-54, αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο αντέδρασαν άμεσα. Με δύο τρίποντα από τους Γκιφάι και Έντουαρντς το σκορ έγινε 64-54 στο 23’ με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια ο Θίοντορ μείωσε σε 66-60 με τους φιλοξενούμενους να μη δείχνουν διάθεση να τα… παρατήσουν, αλλά ο Μπολμάρο έκανε το 69-60 και ο Γκιφάι το 71-60 στο 25΄. Ο Χάουαρντ με 5/6 τρίποντα έφτασε τους 18 πόντους και μείωσε σε 73-66 με την αντεπίθεση των Βάσκων να συνεχίζεται και τον Μάικ Κότσαρ να μειώνει στο καλάθι, 73-71, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το σόου του Χάουαρντ καλά…κρατούσε αφού έφτασε τα 7/8 τρίποντα και μείωσε ακόμα περισσότερο, 75-74, αλλά η Μπάγερν βρήκε λύσεις από τον Χάρις ο οποίος έκανε το 79-74. Ο Θίοντορ μείωσε σε απόσταση.. βολής, αλλά ο Φρνασίσκο βρήκε τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου και «έγραψε» το 82-76.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου η διαφορά είχε μείνει σταθερή στους 4 πόντους με τον Λούτσιτς, όμως, στο 35’ να πετυχαίνει το δεύτερο τρίποντό του και τον 10ο πόντου και να «γράφει» το 89-80. Ο Μαρίνκοβιτς, όμως, απάντησε άμεσα με το ίδιο… νόμισμα για το 89-83. Ο Ιμπάκα ήταν ο… αντι-Χάουαρντ για του γηπεδούχους και φτάνοντας τους 21 πόντους, έκανε το 94-85, τρία λεπτά πριν το τέλος με την πλάστιγγα να γέρνει προς τη μεριά των Γερμανών. Ο Μαρίνκοβιτς, παρ’ όλα αυτά, έκανε το 94-90 στο τελευταίο λεπτό και ο ΜακΙντάιρ ήταν αυτός που για μια ακόμα φορά στη σεζόν… έσωσε την ομάδα του, αφού με τρίποντο στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα έκανε το 94-94 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος με το τρίποντο του Μπαμπ, να είναι αυτό που έκρινε την αναμέτρηση 16 δεύτερα πριν το τέλος με το οποίο έγινε το 110-107 με το τελικό σκορ να φτάνει στο 112-109.

Τα Δεκάλεπτα: 25-19, 56-52, 82-76, 112-109.