Μπάσκετ

Μονακό-Φενέρμπαχτσε 93-88: Ισοφάρισαν τη σειρά οι Γάλλοι με πρωταγωνιστή τον Λόιντ

Σε ακόμα μια σπουδαία αναμέτρηση με ξέφρενο ρυθμό, η Μονακό επικράτησε 93-88 της Φενέρμπαχτσε και ισοφάρισε τη σειρά (1-1) των playoffs της EuroLeague.

Πολύ σκληρή για να βρεθεί με την “πλάτη στον τοίχο” από το δεύτερο, μόλις, παιχνίδι αποδείχθηκε η Μονακό, που επικράτησε με 93-88 της Φενέρμπαχτσε και ισοφάρισε τη σειρά των playoffs της EuroLeague (1-1).

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκανε εκρηκτική εκκίνηση στο ματς (9-0, 2’), πίεσε σε όλο το μήκος και το πλάτος του γηπέδου και επέβαλε τον ρυθμό της. Η Μονακό συνέχισε τον επιθετικό της μονόλογο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (31-15, 9’).

Επιβλητικό ήταν στην τρίτη περίοδο (24-11) το σύνολο του Γιασικεβίτσιους και ανέτρεψε τα δεδομένα, με τον Ντόρσεϊ να μετατρέπεται σε απόλυτο πρωταγωνιστή (25 πόντοι, 6/8 τρίποντα).

Η αναμέτρηση έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με την Μονακό να ισοφαρίζει για τη δεύτερη ανατροπή με την υπογραφή του Τζόρνταν Λόιντ, που πέτυχε τεράστιο τρίποντο με 11″ να απομένουν για το τελευταίο buzzer.

Για τους γηπεδούχους πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Έλι Οκόμπο με 13 πόντους και 2/5 τρίποντα, με τον Μοντεγιούνας να προσθέτει 18 πόντους με 2 ριμπάουντ και τον Λόιντ να ακολουθεί με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ με 25 πόντους και 6/8 τρίποντα. Ο Γουίλμπεκιν κατέγραψε 23 πόντους και ο Χείζ-Ντέιβις αρίθμησε 10 πόντους.

Οι Μονεγάσκοι θα ταξιδέψουν στην Κωνσταντινούπολη για τα επόμενα δύο ματς με τους Τούρκους, είτε για να “αλώσουν” την Ulker Sports Arena, είτε για να φέρουν τη σειρά και πάλι στο Πριγκιπάτο.

Να εκμεταλλευτεί την έδρα της για να “κλείσει” αεροπορικά με προορισμό το Βερολίνο θα επιδιώξει η ομάδα του Γιασικεβίτσιους

Δυναμική ήταν η εκκίνηση των Μονεγάσκων που, με το “καλησπέρα” άσκησαν πίεση σε όλο το μήκος του γηπέδου και προηγήθηκαν με 9-0 στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα.

Ο επιθετικός μονόλογος της Μονακό συνεχίστηκε με τρίποντη καταιγίδα (4/5), με τη Φενέρμπαχτσε να μοιάζει αποπροσανατολισμένη στην πρώτη περίοδο (31-15, 9′).

“Φωτιά” είναι η λέξη που περιγράφει το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Μονεγάσκους να στέλνουν, διαρκώς,

τη διαφορά στους 10 πόντους, τους Τούρκους να βρίσκουν απαντήσεις από τα 6.75 μέτρα (9/16 τρίποντα) και το σκορ να κλείνει στο 54-50 υπέρ των γηπεδούχων.

Αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να “μονομαχούν” στο παρκέ και μετά από το ημίχρονο, με την Φενέρμπαχτσε να έχει τον Τάιλερ Ντόρσεϊ σε μεγάλη βραδιά (6/6 τρίποντα, 30′)

και την οδηγεί σε μια επιβλητική τρίτη περίοδο (11-24), για την ανατροπή του σκορ από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους (65-74, 30′).

Η Μονακό δεν παράτησε ποτέ την αναμέτρηση, ανέτρεψε ξανά το σκορ με το μεγάλο τρίποντο του Μπλόσομγκεϊμ και ισοφάρισε τη σειρά με κομβικό τόσο τον Οκόμπο

που πέτυχε κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά, όσο και τον Λόιντ που έκρινε την αναμέτρηση με μεγάλο τρίποντο στα 11″ για το τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμόζερ, Βίλιους, Αλιάγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-21, 54-50, 65-74, 93-88