Μπάσκετ

Εφές-Μπαρτσελόνα 98-74: Οι Τούρκοι έκαναν τους Καταλανούς μια χαψιά!

Η «μαγική» στο δεύτερο ημίχρονο Εφές γονάτισε την Μπαρτσελόνα με τρίποντο πάρτι (11/22), καλύπτοντας κιόλας τη διαφορά του ματς του πρώτου γύρου (98-74).

Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν το έβλεπε σαν… βαρέλι στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να πετύχει 56 πόντους, την ίδια στιγμή που οι Καταλανοί έμειναν από βενζίνη, με την Εφές να διαλύει την Μπαρτσελόνα και να καλύπτει (σε περίπτωση ισοβαθμίας) και το -17 (91-74) του ματς του πρώτου γύρου.

Βαθιά ανάσα για την πρωταθλήτρια Τουρκίας, που μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ πέτυχε 99 πόντους με τη Βίρτους και 98 με την Μπαρτσελόνα, φτάνοντας πλέον στο 9-13, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στην 10άδα. Έπεσε στο 15-7 η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, που σταμάτησε στους 21 πόντους με 4/5 τρίποντα, με τον Τιμπόρ Πλάις να έχει 17 (τους 10 στην πρώτη περίοδο) και 7 ριμπάουντ. Στους 16 ο Νταν Οτούρου και στους 15 ο Σέιν Λάρκιν (3/6 τριπ.). Επιστροφή για τον Ουίλ Κλάιμπερν στην δράση μετά την 1η Δεκεμβρίου με 5 πόντους.

Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα, πρωταγωνιστής ήταν ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ με 18 πόντους, με τους Νίκολα Κάλινιτς και Ρόκας Γιοκουμπάιτις να προσθέτουν από 14.

Με ασταμάτητο Πλάις στο +5 η Εφές

Η πρώτη περίοδος άνηκε στον Πλάις, που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 10 πόντους. Ο Γερμανός σέντερ με γρήγορο σερί 6-0 έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τσαν, με την Μπαρτσελόνα να αργεί αλλά να μπαίνει στην αναμέτρηση και να καταφέρνει με τρίποντο του Μπριθουέλα να μειώσει στο 7′ στον πόντο (12-11). Ο Κλάιμπερν πάτησε παρκέ και πάλι μετά από την 11η αγωνιστική και έδωσε άμεσα λύση στην Εφές για το 16-13, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-13 με καλάθι του Οτούρου στην εκπνοή.

Το σερί του Λάρκιν απάντησε στο ρεσιτάλ του Ουίλι

Η Μπαρτσελόνα στη δεύτερη περίοδο βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Ουίλι Ερνανγκόμεθ, που σταμάτησε στους 11 πόντους και με τη βοήθειά του οι Καταλανοί κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά να πάρουν και το προβάδισμα στην αναμέτρηση για πρώτη φορά. Ο Ισπανός σέντερ στο 23′ μείωσε σε 26-24 και στο 24′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (27-27). Ο Ουίλι στο 26′ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα με 31-33, με τους γηπεδούχους όμως να μη αφήνουν πολλά περιθώρια για κάτι παραπάνω στους Καταλανούς και να φέρνουν και πάλι τούμπα στο ματς με τους Ταϊρίκ Τζόουνς και Οτούρου, πριν αναλάβει δράση ο Λάρκιν και με τους πρώτους του 5 πόντους γράψει το 42-39 στο ημίχρονο.

Τρίποντη εκτέλεση και +12 για την Εφές

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Πλάις συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και έγραψε το 44-39, με τον Κάλινιτς να απαντά με τρίποντο για το 44-42 στο 22′. Η συνέχεια ήταν… κονσέρτο για πολυβόλα, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε μπαράζ έξω από τα 6,75μ., με τον Τόμπσον στο 24′ να δίνει στην Εφές αέρα 6 πόντων (52-46). Ο Βέσελι στο 25′ μείωσε σε 54-50, με τον Μπομπουά στο 26′ να γράφει το 56-50 και στη συνέχεια με τρίποντο το 59-52. Ο Ουίλι μείωσε και πάλι για την Μπαρτσελόνα σε 59-55 στο 27′, με τον Μπομπουά όμως να έχει πάρει φόρα και με το 2ο εύστοχο σουτ από την περιφέρεια να πηγαίνει τους γηπεδούχους στο +7 (65-58) στο 28′. Συνέχεια στο ρεσιτάλ έδωσε ο Λάρκιν, με τον Αμερικανό άσο να στέλνει την Εφές για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (68-58). Ο Λάρκιν μάλιστα στο 30′ διαμόρφωσε το 70-58, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 72-60.

Το τελείωσε με στυλ και άνεση

Η τελευταία περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με την Εφές να πατάει το γκάζι και την Μπαρτσελόνα να μένει από… βενζίνη. Μεγάλο όπλο της ομάδας του Τσαν ήταν και πάλι το τρίποντο, με τον Λάρκιν να κάνει ακόμα και τάπα και να το βλέπει σαν… βαρέλι. Ο Αμερικανός άσος στο 34′ με σουτ από την περιφέρεια έστειλε τους γηπεδούχους στο +17 (86-69), πριν ο Ουίλις και πάλι με τρίποντο διαμορφώσει το 91-69 στο 35′ και ρίξει νωρίς τίτλους τέλους στην αναμέτρηση. Το μόνο που απέμενε ήταν να φανεί αν η Εφές θα καλύψει και το -17 του πρώτου ματς, με το 98-74 να καταρρίπτει κι αυτό το φράγμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74