Ποδόσφαιρο

«Aυτοκτόνησε» στην Τρίπολη ο Άρης, έχασε ματς που κέρδιζε με 2-0!

Κι εκεί που λες ότι μετά το ματς με τη Λαμία και όσα έγιναν εκεί, ο Άρης θα ήταν ψυλλιασμένος και περισσότερο μυαλωμένος, έρχεται το σημερινό για να σε διαψεύσει.

Διότι θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια για να χάσεις ένα ματς, που το πρώτο τέταρτο το έχεις στο 0-2. Κι όμως ο Άρης το κατάφερε κι αυτό. Ήττα με 3-2 από τον Αστέρα Τρίπολης, που έκανε την ανατροπή και φανέρωσε όλες τις αγωνιστικές αδυναμίες του αντιπάλου του.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα

Ίσως και ο πιο αισιόδοξος φίλος του Άρη δεν θα περίμενε τέτοιο ξεκίνημα στην Τρίπολη. Δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και απόλυτος έλεγχος από νωρίς στο ματς. Και μπορεί πρώτος να απείλησε ο Αστέρας με ένα σουτ άουτ του Μουνάφο, αλλά στη συνέχεια, οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν ρεσιτάλ… ουσίας.

Στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθειά τους, ο Χουχούμης γκρέμισε τον Σαμόρα, με τον Ευαγγέλου να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Λόρεν Μορόν, εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Λίγο αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Στο 14’ από αδράνεια του Χουχούμη, ο Σαμόρα βγήκε από τα δεξιά, γύρισε στο ύψος του πέναλτι με τον Σουλεϊμάνοφ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Αν μη τι άλλο ιδανική αρχή για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία ωστόσο άρχισε να δείχνει σημάδια χαλαρότητας. Παρ’ όλ’ αυτά απείλησε με τον Σαμόρα στο 33’ (έκανε χλιαρό πλασέ), ο ίδιος τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να πέφτει στα πόδια του και να αποκρούει, ενώ στο 39’ σε ένα σουτ του Πάρντο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από δοκάρι.

Στο 40’ είχαμε μια απίθανη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Καρμόνα από τα δεξιά γύρισε στη μικρή περιοχή, αλλά ο Ρετζίς σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει! Από τα γκολ που λες ότι δεν χάνονται. Όμως ο Άρης δεν ξύπνησε κι έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μοντόγια πήγε καθυστερημένα σε μαρκάρισμα πάνω στον Καλτσά, ο Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι και ο Μιριτέλο μείωσε σε 2-1, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο β’ ημίχρονο.

Το γύρισε ο Αστέρας

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μάλιστα πολύ νωρίς κατάφερε να βρει γκολ ισοφάρισης με τον Μιριτέλο, σε μία φάση που αρχικά δόθηκε οφ σάιντ, αλλά ο VAR υπέδειξε σέντρα, στο 52’. Και υπήρχαν και χειρότερα για τον Άρη… Στο 61’ από λάθος του Ζουλ (υπάρχει υποψία φάουλ στον Καμερουνέζο), κλέβει την μπάλα ο Ζουγλής, πάσα στον Μουνάφο, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 3-2.

Από εκεί και πέρα και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Μάντζιος, ο Άρης δεν κατάφερε ποτέ να πιάσει ρυθμό και να δημιουργήσει ουσιαστικές φάσεις. Η πιο καλή στιγμή ήταν ένα σουτ του Τζούρασεκ στο 81′, αλλά πέραν τούτου ουδέν.

Τελικό σκορ 3-2 με έναν Άρη να δείχνει πολλές αγωνιστικές αδυναμίες, να πληρώνει όλα τα λάθη που έκανε και να έχει ξανά αγωνιστική αφέλεια.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, – Καρμόνα, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης, – Μουνάφο (90’+1′ Μουνάφο), Γκος (74′ Αλάγκμπε), – Καλτσάς, Ζουγλής (75′ Σίτο), Ρεγκίς (90’+1′ Χριστόπουλος), – Μιριτέγιο (83′ Μάντζης)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, – Οντουμπάζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια (83′ Φεράρι), – Ζουλ (67′ Σαβέριο), Πάρντο (83′ Ρουπ), – Σουλεϊμάνοφ, Σαμόρα (53′ Τζούρασεκ), Παναγίδης (46′ Μενέντες), – Μορόν.