Μπάσκετ

Ευρωμπάσκετ 2022, Ελλάδα-Τσεχία 94-88: Εθνική από ατσάλι – Ξόρκισε τον κακό της δαίμονα και τώρα… Γερμανία!

Η Ελλάδα έφτασε στα όρια της για να προκριθεί στην οχτάδα του Eurobasket, όμως τα κατάφερε απέναντι στην Τσεχία με σκορ 94-88.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο (8π.) κορυφαίος της αναμέτρησης, ενώ game changer ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε την απαραίτητη ώθηση, μαζί με τον Ιωάννη Παπαπέτρου (13π.), ενώ θετικός ήταν και ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους.

Για τους Τσέχους ο Γιαν Βέσελι ήταν εντυπωσιακός με 19 πόντους, ενώ αξιόλογοι ήταν οι Χρούμπαν (17π.) και Μπόχατσικ (13π.).

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα της γαλανόλευκης, καθώς με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 11-2.

Οι Τσέχοι ήταν άστοχοι, νευρικοί με την ενέργεια στα μετόπισθεν να δίνει τον τόνο για την ελληνική ομάδα. Βέβαια ο Βέσελι ανέβασε την απόδοσή του, η μπάλα κυκλοφόρησε καλύτερα και το 16-10, έκανε τους τυπικά φιλοξενούμενους ν’ αναθαρρήσουν.

Μάλιστα το σερί τους αυξήθηκε στο 16-4 και με τρίποντο του Χρούμπαν οι Τσέχοι πέρασαν μπροστά με 16-18. Εν τέλει η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο 20-20, με τους Τσέχους να βρίσκουν τρόπο να φέρνουν το ματς στα μέτρα τους.

Ο Βέσελι ήταν καταπληκτικός σ’αμυνα κι επίθεση, με τον Παπαγιάννη να προσπαθεί να του χαλάσει το μυαλό, όμως μάταια.

Η αναμέτρηση ήταν αίμα κι άμμος, καθώς το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνέχεια, με την Ελλάδα να είναι μονοδιάστατη στο παιχνίδι της και την Τσεχία να κυκλοφορεί γρήγορα τη μπάλα και να μας δυσκολεύει σε μεγάλο βαθμό.

Μάλιστα ο Άουντα μας έκανε μεγάλη ζημιά, όπως και στο περσινό παιχνίδι και φαίνεται πως η υπόθεση-πρόκριση, δεν θα ήταν καθόλου εύκολο έργο για την Ελλάδα.

Το 41-45 του πρώτου ημιχρόνου είναι ενδεικτικό, της δυσκολίας και της καλής εμφάνισης των Τσέχων.

Πολύ σκληρό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με την Τσεχία να κρατάει το προβάδισμα, χάρη στους Μπάλβιν και Σατοράσνκι, όμως η Ελλάδα παρότι δεν ήταν παραγωγική με τα επιθετικά ριμπάουντ, κρατιόταν κοντά στο ματς κι ήταν πίσω μόλις μ’ ένα πόντο (48-49).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέβασε την απόδοση του, πήρε μερικώς τον αέρα του εξαιρετικού Βέσελι και το 50-49 ήταν γεγονός.

Ο Μποχάτσικ με τρίποντη βόμβα, έκοψε τη φόρα των Ελλήνων, ενώ ο Χρούμπαν βρήκε το ρυθμό του στην επίθεση κι αυτό έκανε μεγάλη ζημιά.

Η είσοδος του Λαρεντζάκη ένα εύστοχο τρίποντο κι ένα γκολ-φάουλ του Γιάννη, ανέτρεψε την κατάσταση, όμως ο Μποχάτσικ με νέο τρίποντο, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Τσεχία.

Μάλιστα ο Κίλζνιουκ με buzzer beater, έγραψε το 63-67 και πλέον όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν ιδανικό. Ορειβατικό τρίποντο του Παπαπέτρου, δύο εύστοχες βολές και ξαφνικά το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή.

Οι Τσέχοι υπέπεσαν σε μερικά εύκολα λάθη, εμείς δεν τα εκμεταλλευτήκαμε στο έπακρο, όμως η άμυνα μας κρατούσε έστω και οριακά στον αφρό.

Ένα τρίποντο του Χρούμπαν κι ένα του Σλούκα, δεν άλλαξαν πολλά στο σκορ, ενώ ένα εύκολο lay up του Giannis, έδωσε ανάσα στη γαλανόλευκη, που ήταν μπροστά με 74-70.

Η άμυνα του Λαρεντζάκη ήταν όλα τα λεφτά, μαζί μ’ένα μεγάλο τρίποντο, έδωσε μαξιλαράκι ασφαλείας στην Ελλάδα, που ήταν μπροστά με έξι πόντους.

Η Ελλάδα ήταν πιο φρέσκια στο τέλος, ο Γ. Αντετοκούνμπο και ο Λαρεντζάκης σκόραραν σπουδαία καλάθια και η σεμνή τελετή της πρόκρισης έλαβε τέλος, αν και το 88-83 μας άγχωσε.

Το τελικό τάδε είχε τηυν υπογραφή του Giannis που με τρίποντο, ουσιαστικά τελείωσε το ματς, η Ελλάδα προκρίθηκε στους οχτώ του Eurobasket με σκορ 94-88 και πλέον βλέπουμε Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67,