Μπάσκετ

Eurobasket 2022: Ελλάδα – Ουκρανία 99-79 : Εικοσάλεπτη γαλανόλευκη «καταιγίδα» -41 πόντους ο Γιάννης

Η Ελλάδα ήταν αλλού γι’αλλού στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο, έπαιξε σ ‘άλλη ταχύτητα κόντρα στην Ουκρανία, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει 41 πόντους (είχε 43 στο efficiency), να είναι κυριαρχικός και το 99-79 να είναι το τελικό σκορ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Νικ Καλάθης με 13 πόντους και 7 τελικές πάσες, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης θύμισε σε όλους μας, τόσο καλός καλός αμυντικός είναι.

Στο πρώτο ημίχρονο η γαλανόλευκη δεν ήταν κακή επιθετικά, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι εξαιρετικός, όμως να μην έχεις τις ανάλογες βοήθειες. Ο Ντόρσεϊ έκανε δύο γρήγορα φάουλ κι αυτό αποδιοργάνωσε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που είχε μεγάλο πρόβλημα στα μετόπισθεν με τους Μιχάιλιουκ και Σάνον να κάνουν μεγάλη ζημιά. Ο Μπαγκάτσκις έβλεπε πως ο Παπαγιάννης δεν είναι απόλυτα υγιής και ορθά έδινε εντολή για iso από τους περιφερεαικούς του. Το 39-46 του πρώτου εικοσαλέπτου, δεν έλεγε πολλά, όμως η Ελλάδα όφειλε να βρει περισσότερους πρωταγωνιστές στην επίθεση, αν ήθελε να παραμείνει αήττητη στο Eurobasket.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Greek Freak έμοιαζε ασταμάτητος, σκοράροντας συνεχόμενα κι αυτό έκανε τη διαφορά, ώστε η Ελλάδα να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί μ’ένα πόντο (51-50). Ο Έλληνας σταρ ήταν μία επίθεση μόνος του και σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες του Παπαγιάννη, η γαλανόλευκη έκανε αντεπίθεση διαρκείας. Βάλτε στην εξίσωση της αναμέτρησης τον Ντόρσεϊ, ενώ ο Νικ Καλάθης στο πρώτο μεγάλο του ματς στο Eurobasket με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 71-57, ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Τα γαλανόλευκα μετόπισθεν ήταν απροσπέλαστα, η Ουκρανία δεν έβαζε πλέον τα σουτ από την περιφέρεια κι αυτό έδωσε φτερά στην εθνική μας, που έτρεχε συνέχεια στον αιφνιδιασμό. Ο Καλάθης είχε βρει την αυτοπεποίθησή του, ο Παπανικολάου ήταν αρχηγός ενώ ο Αγραβάνης είχε τα ποιοτικά λεπτά, που τόσο πολύ χρειάζεται η ομάδα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να κάνουν μία σωστή επίθεση, είχαν σαστίσει κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την αύξηση της διαφοράς.

Η Ελλάδα ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ του Μεντιολάνουμ Φόρουμ, αφού η Ουκρανία είχε παραδοθεί στις ορέξεις της ομάδας του Ιτούδη, με τον Μπαγκάτσκις να είναι πλήρως απογοητευμένος. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν dominant, και με 41 πόντους, οδήγησε την Εθνική μας στην νίκη-πρωτιά στον όμιλο και πλέον, άπαντες άρχισαν να σκέφτονται την περιπέτεια του Βερολίνου, όπου εκεί τα παιχνίδια θα είχαν καθοριστικό χαρακτήρα. Το 99-79 ήταν μάλλον φυσιολογικό σκορ με την Ελλάδα να δείχνει τη δυναμική της και σιγά σιγά να βρίσκει τη φόρμα της, ενόψει του Βερολίνου.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79